11 tipů pro pravidelnou údržbu koupelny a rozvodů vody v domě

Instalace teplé a studené vody, zařizovacích předmětů a odpadů ve vašem domě si zaslouží pravidelnou údržbu. Napsali jsme pro vás pár základních rad, které by se vám za tím účelem mohly hodit. Hlavní pravidlo je, že zjištěné závady by se měly odstraňovat pokud možno okamžitě. Když voda zatéká, kam nemá, může vážně poškodit jakýkoli objekt bez ohledu na typ jeho konstrukce. 

  1. V technické místnosti čas od času zkontrolujte těsnost všech spojů na trase vody. 
  2. Plynové, elektrické a kombinované ohřívače vody je nutné provozovat v souladu s platnými technickými podmínkami jejich výrobce. Řiďte se provozně-montážním předpisem vždy, když plánujete zařízení odstavit nebo uvést zpět do provozu apod. Nepodceňujte kvalitu přiváděné studené vody. Musí odpovídat kvalitě pitné vody. Údržbu ohřívačů raději svěřte odborným servisům.
  3. Výpustné kohouty, uzavírací a rohové ventily ani umyvadlové, dřezové či vanové baterie nevyžadují zvláštní údržbu. Stačí občas zkontrolovat jejich správnou funkci, podle potřeby vyměnit těsnění, promazat je nebo vyčistit perlátory baterií.
  4. Spáry mezi vanou nebo sprchovým koutem a zdmi jsou vyplněny silikonem tak, aby skrz ně neprosakovala voda. V případě poškození silikon co nejdřív vyměňte. Zamezíte tak dlouhodobému zatékání vody do konstrukce a předejdete závažnému poškození domu.
  5. Když ze splachovací nádržky nepřestává vytékat voda do záchodové mísy, vyčistěte těsnění uzávěru, případně seřiďte plovák v nádrži. 
  6. Do odpadního potrubí v kuchyni a v koupelně by se nikdy neměly dostat odpadky. Nečistoty z potrubí odstraňujte speciálními chemicky nezávadnými přípravky, gumovým zvonem nebo propláchnutím pomocí hadice. V žádném případě nepoužívejte drát ani násilí. 
  7. Pokud se umyvadlo nebo vana delší dobu nepoužívají, může se stát, že se odpaří voda ze zápachové uzávěrky – sifonu. V důsledku toho pak unikají nepříjemné pachy z kanalizace. Abyste se jich zbavili, stačí otevřít kohoutek a tím opět zalít sifon vodou. 
  8. Vodovodní potrubí chraňte před zamrznutím. V domě vždy udržujte teplotu alespoň 16 °C. 
  9. Při opravách vodoinstalace vždy uzavřete hlavní uzávěr vody. Pouze při drobnějších úkonech, jako je například výměna těsnění výtokové baterie, stačí uzavřít rohové ventily.
  10. Došlo-li k přerušení dodávky vody, neopouštějte dům, aniž byste uzavřeli všechny výpustné ventily.
  11. Při užívání a obsluze domovní vodovodní stanice se přesně řiďte přiloženým návodem jejího výrobce a nepouštějte se do žádných větších zásahů. Údržbu smějí provádět pouze autorizovaní odborní pracovníci. 

Mohlo by vás také zajímat: 

Je možné měnit standardy sanity? 

Jak udržovat vhodnou vlhkost v domě? 

Jak se správně starat o teplovodní topení? 


Facebook.com Pinteres instagram
Upravit nastavení cookies