Výhody řízeného větrání dřevostaveb
U všech našich domů s podkrovím, mezonetů a bungalovů s plochou větší než 120 m2 automaticky instalujeme centrální rekuperaci. Samozřejmě ji zvládneme dodat i do ostatních projektů – jen se o ni nezapomeňte včas přihlásit. Není nemožné přidat ji do hotového domu, ale je vždy levnější a rychlejší instalovat celý systém už během stavby. Rekuperační jednotku obvykle umisťujeme do technické místnosti. Dodáme vám ji s návodem k použití od výrobce, takže se nemusíte bát, že by vám něco uniklo. To hlavní, co potřebujete vědět, si můžete přečíst na následujících řádcích.
V běžném hovoru se často mluví jednoduše o rekuperaci, ve skutečnosti jde ale o součást složitějšího ventilačního systému. Tzv. vzduchotechnika rozvádí vzduch po domě prostřednictvím zabudovaných trubek a ventilátorů. Přivádí čerstvý vzduch z venku a vydýchaný vzduch vypouští ven.
Na tento systém lze napojit rekuperační (nejčastěji deskový) výměník, který dokáže teplý odpadní vzduch z interiéru využít k ohřátí chladného vzduchu z exteriéru. Stejně tak umí i ochladit horký letní vzduch. Díky tomu až o polovinu sníží spotřebu energie vynaložené k ohřátí nebo ochlazení vzduchu v místnosti. Na rozdíl od klimatizace nebo tepelného čerpadla vzduchotechnika s rekuperací neupravuje pouze teplotu a vlhkost, ale větrá, a tedy vzduch v domě pročišťuje.
Jedná se o rovnotlaké větrání, kdy množství přiváděného a odváděného vzduchu je vyvážené, takže v domě zůstává stále stejný, optimální tlak.
Hlavní výhody rekuperace
- možnost nepřetržitě větrat i se zavřenými okny
- stále čerstvý vzduch s nízkou koncentrací oxidu uhličitého
- úspora energie vynaložené na vytápění a chlazení
- variabilita – ohřívání, chlazení, speciální filtry, zvlhčovače, parfémy
- automatizace s možností vzdáleného dohledu a regulace
Systém pro rekuperaci vyžaduje jen základní údržbu
Vzhledem k tomu, že smyslem rekuperace je především mít doma čerstvý vzduch, doporučujeme udržovat celý systém čistý. Nepotřebujete odborného technika, stačí jen čas od času vyjmout filtry z rekuperační jednotky a vyčistit je. Jak na to si řekneme při proškolení zákazníka, které zajišťuje instalační firma. Délku intervalů údržby doporučuje výrobce v manuálu, ale obecně platí, že je ideální zkontrolovat stav vzduchotechniky aspoň jednou za rok. Vše potřebné ohledně ostatních servisních úkonů se dočtete v návodu od výrobce, který je součástí dodávky.
Mohlo by vás také zajímat:
Jak se správně starat o dřevěnou terasu? Záleží i na jejím umístění