Péče o komín: kdy, co, jak a proč?
Revize
Revize komínu je nejdůležitějším pravidelným úkonem, který souvisí s vytápěním domu pomocí tuhých paliv. Doporučujeme ji provádět alespoň jednou do roka, a to vždy odbornou kominickou firmou, respektive osobou se živnostenským oprávněním v oboru kominictví. Ta vám vyhotoví také revizní zprávu, která musí obsahovat datum revize, vyjádření, zda je komín schopen bezpečného provozu, razítko a podpis. Jen v této formě ji v případě požárního incidentu uzná například pojišťovna.
Vnější kontrola
Horní konec komínu je přímo vystaven všem povětrnostním vlivům. Stačí jen malé narušení, a může nejen špatně táhnout, ale také do domu pouštět vodu. Doporučujeme čas od času zkontrolovat, zda jeho oplechování těsní, a podle potřeby ho i trochu očistit. V případě porušení spojů zajistěte opravu co nejdříve.
Vhodná topiva
Především byste měli používat dostatečně suché a kvalitní dřevo, při jehož spalování vzniká méně křehkých usazenin. Při pálení vlhkého nebo zeleného dřeva se v komínu hromadí více nečistot, což zvyšuje riziko požáru, protože usazeniny se mohou vznítit.
Ventilace prostor
V našich stavbách vždy zajistíme, aby kamna měla externí přívod vzduchu. Bez přísunu čerstvého vzduchu se v místnosti rychle spotřebuje kyslík, což u moderních nízkoenergetických budov platí dvojnásob. Ventilace místnosti, v níž se topí ohněm, je zásadní jak pro vaše zdraví, tak i pro kondici komína, v němž pak nevzniká kondenzát, a tedy nadměrná vlhkost.
Co dělat, když začne hořet?
Komín musí být vždy volně přístupný – má to svůj důvod. Pokud saze v komíně vzplanou, je důležité co nejrychleji odsunout z blízkosti komína vše, co by mohlo začít hořet. Nepanikařte a případně zavolejte hasiče (150) nebo tísňovou linku (112). Nikdy nehaste hořící saze vodou. Komín by totiž mohl popraskat. Proto hasiči používají k uhašení požáru komína převážně suchý písek.
Mohlo by vás také zajímat:
Vše, co potřebujete vědět o hořlavosti dřevostaveb