Dřevěné terasy a pergoly: Kam je správně umístit a jaké mají výhody?
Dřevěné prvky v exteriéru vždy působí přirozeně, jsou příjemné na dotek i na pohled a navíc se skvěle začlení do jakéhokoli stylu zahrady. Zejména zastřešené terasy a pergoly vytvářejí venkovní prostor, který lze využívat v podstatě po celý rok a za jakéhokoli počasí. Aby ale zůstaly krásné a funkční co nejdéle, vyžadují nejen pravidelnou údržbu. Zásadní je dobře si vybrat jejich umístění, typ konstrukce a materiál.
Správné údržbě dřevěných teras jsme se věnovali už v článku Jak se správně starat o dřevěnou terasu? Záleží i na jejím umístění.
Hlavní výhody zastřešené terasy
- Ochrana oken a dveří
Zastřešení chrání vstupy na terasu před deštěm, sněhem i intenzivním slunečním zářením. Prodlužuje tak životnost rámů i kování.
- Snížení tepelných ztrát
Terasa s pergolou funguje jako přirozená bariéra proti větru a chladu, což pomáhá udržet stabilnější teplotu v přilehlých místnostech.
- Ochrana před vlhkostí
Přístřešek udržuje dešťovou vodu dál od domu, čímž udržuje fasádu i základy suché.
- Úložný prostor
Na terasu se toho hodně vejde – sušák na prádlo, mokré sáňky, zablácené jízdní kolo… Navíc je to skvělá odkládací plocha. Když přenášíte dřevo, nůši jablek nebo dětské hračky ze zahrady do domu, těžko si zvládnete otevřít dveře. Díky terase nemusíte nic odkládat do mokré trávy nebo hlíny.
- Zábava i odpočinek
Není nad možnost posedět na čerstvém vzduchu za každého počasí, ať už sami, nebo s rodinou či přáteli. Dá se krásně vyzdobit květinami a dekorativními předměty, čímž pozvedne celkový estetický dojem z vašeho rodinného domu.
Jak správně vybrat umístění terasy
Dřevěné terasy a pergoly se hodí takřka kamkoliv, ale pokud chcete předejít nepříjemnostem, doporučujeme zvážit následující body.
- Orientace
Jižní a západní strany budov jsou nejvíce vystaveny slunečnímu záření. V létě oceníte zastínění oken, ale zase musíte počítat s rychlejším stárnutím dřeva.
- Odvětrání
V místech s vysokou vlhkostí je nutné zajistit dostatečné proudění vzduchu, aby dřevo stíhalo vysychat. Odvětrávání blokují další stavby stojící příliš blízko terase, stromy či křoví. Riziková je hlavně neodvětraná severní strana.
- Podklad
Stabilní a pevné základy jsou alfou a omegou. Při volbě umístění terasy tedy nezapomeňte vyhodnotit také podloží.
Není dřevo jako dřevo
Různé druhy dřeva mají různou odolnost, a tedy i životnost. Rozdíly v ceně a kvalitě jsou proto zásadní. My pro naše terasy volíme impregnovanou borovici na modřínovém roštu. Je to investice která se vyplatí – oba druhy dřeva jsou pevné a mají krásnou kresbu.
Přečtěte si více o doplňcích k našim dřevostavbám v sekci nadstandardy.
Pravidla pro drobné stavby podle nového stavebního zákona
Dům už pár let stojí a po terase jste zatoužili až letos? Obvykle není problém přistavit ji později. Kromě zvážení ryze technických náležitostí ale nezapomeňte na místní legislativu. Český stavební zákon se změnil v roce 2024 a k pergolám je o poznání vstřícnější. Bez povolení můžete pergolu postavit, pokud splníte tyto podmínky:
- Nepřesahuje zastavěnou plochu 40 metrů čtverečních a výšku 5 metrů.
- Stojí na pozemku rodinného domu, stavby pro rodinnou rekreaci nebo v zahrádkářské kolonii.
- Je nejméně 2 m daleko od hranic sousedních pozemků.
- Na pozemku zůstane po umístění stavby alespoň 50 % plochy pro vsakování dešťové vody.
Zatoužili jste po rodinném domě s terasou? Společně můžeme vše probrat – pomůžeme vám vybrat nejlepší řešení pro váš pozemek.
Mohlo by vás také zajímat:
Jak se v zimě starat o tepelné čerpadlo