Jak prodloužit životnost nejen dřevostavby

U našich dřevostaveb, ostatně stejně jako u všech ostatních domů, je ze všeho nejdůležitější ochrana proti pronikání vlhkosti. Týká se to jak spodní stavby (základů), tak střechy nebo stěn. Zásadní pravidla údržby stavby a zařizovacích předmětů tedy věnujeme především této problematice.

9 hlavních pravidel pro užívání dřevostavby

  • Používejte stavbu a zařizovací předměty jen v rozsahu jejich určení, a to hned ode dne předání.
  • Pravidelně kontrolujte stav střechy a okapů – například na konci zimy, ale také hned po vichřici či krupobití, a zjištěné závady ihned odstraňte. 
  • Udržujte teplotu vnitřního povrchu obvodových stěn vždy nad teplotou rosného bodu (10–12 °C). 
  • Při vytápění objektu temperujte obytné místnosti alespoň na nejnižší přípustnou teplotu (tj. 16 °C). Tím zajistíte, že teplota vnitřního povrchu obvodových stěn zůstane nad hodnotou rosného bodu. 
  • Teplotu povrchu obvodových stěn v topné sezóně do značné míry ovlivňuje cirkulace vzduchu v místnosti. Proto je vhodné postavit nábytek a další bytové zařízení alespoň 5 centimetrů od obvodových stěn, abyste proudění vzduchu nebránili.
  • Zvláštní pozornost věnujte větrání zhruba po dobu jednoho roku od dokončení stavby. V důsledku vyzrávání a vysychání betonových konstrukcí pronikají páry ze spodní stavby nového objektu do interiéru a zvyšují vlhkost v domě. V tomto období je vhodné relativní vlhkost vzduchu pravidelně sledovat a její výši regulovat větráním všech místností a prostor.
  • Zamezte nadbytečnému zvlhčování stavby – nesušte uvnitř dřevostavby nedostatečně vyždímané prádlo, podlahové krytiny vytírejte do sucha, neskladujte v prostorách domu vlhké materiály, včas zavírejte okna při dešti a tak dále… V suterénních místnostech udržujte teplotu minimálně na +5 °C.
  • Nestěhujte do nové stavby nábytek nebo jiná zařízení, která jsou navlhlá nebo napadená dřevokaznými houbami, plísněmi a jinými škůdci.
  • Relativní vlhkost vzduchu by ve vnitřních prostorách objektu neměla přesáhnout 60 %. V zimním období je 60% relativní vlhkost vzduchu považována za normové (dlouhodobé) maximum. Abyste ho dosáhli i v místnostech s vyšším výskytem par (kuchyň, koupelna), nezapomínejte častěji větrat.

Záleží nám na vaší spokojenosti ve všech ohledech! A proto bychom na závěr rádi zdůraznili, že dodržování vhodné teploty a vlhkosti v interiéru neprospívá jen dřevostavbě a jejímu vybavení, ale především i vám, obyvatelům domu. 

Mohlo by vás také zajímat:

Jak se správně starat o dřevěnou terasu? Záleží i na jejím umístění

Údržba nátěrů dřevěných oken a vchodových dveří

Jak se starat o střešní okna, aby nám dělala jen radost?


Facebook.com Pinteres instagram
Upravit nastavení cookies