Jak se správně starat o dřevěnou terasu? Záleží i na jejím umístění

Terasa před domem není jen pěkná, má i spoustu výhod – od možnosti grilovat přes opalování až po sušení prádla. V současnosti jsou moderní přízemní dřevěné terasy, které jsou rychle hotové a cenově dostupnější než ty zděné. Pokud nám ale mají dlouho sloužit, nesmíme zapomínat na pravidelnou péči.

 

Možná vás překvapí, že při použití kvalitního materiálu může být životnost dřevěné terasy klidně 25 let. Při správné údržbě vydrží dokonce déle. Nejde o nic náročného. Stačí dodržovat vlastně jen dvě pravidla.

Čištění terasy vždy na jaře a na podzim

Samozřejmě není nutné, aby byla terasa zářivě čistá. Nicméně je žádoucí smést na podzim spadané listí, odstranit zbytky jídel po grilování a vyndat nepořádek usazený ve spárách. Na jaře se vyplatí počkat s úklidem až po pylové sezóně. V obou případech nezapomeňte zkontrolovat, jestli nezateklo pod předměty, které jsou na terase na stálo, například květináče, a případně je přemístěte. Trvá to jen chvilku, ale výsledek je opravdu znát. Stačí totiž vynechat jeden rok a už se objeví barevné změny na dřevě. Kdo se nestará vůbec, dočká se plísně, mechu, a nakonec bohužel rozkladu dřeva.

Ochranný nátěr klidně dvakrát ročně

Před nátěrem je nutné terasu důkladně omést a hrubým kartáčem ji vydrhnout za použití čisticího přípravku speciálně určeného pro dřevo v exteriéru. Je lepší počkat si na slunečné počasí, protože dřevo může schnout i několik dní. Jakmile je terasa úplně suchá, můžete ji natírat. Pro přírodní vzhled dřeva je vhodné použít olej jednou až dvakrát ročně. Je-li dřevo natřené krycí barvou, stačí nátěr obnovit, když se v něm objeví praskliny.

Velkou roli hraje umístění dřevěné terasy

Snáz se udržují terasy umístěné na světlém a otevřeném místě. Pod stromy se rychleji zaplňují mezery mezi prkny a drží se v nich vlhkost, kvůli níž dochází k degradaci dřeva.

Mohlo by vás také zajímat:
Jak udržovat vhodnou vlhkost v domě
Jak nejlépe větrat rodinný dům?
Údržba nátěrů dřevěných oken a vchodových dveří
Na co nezapomenout při údržbě střechy
Jak se starat o střešní okna, aby nám dělala jen radost?
Je možné měnit standardy sanity ?
Teplovodní topení
Vytápění


Facebook.com Pinteres instagram
Upravit nastavení cookies