Jak se správně starat o teplovodní topení?

Rozhodně se vyplatí věnovat teplovodnímu topení chvíli svého času vždy na začátku a na konci topné sezóny. Připravili jsme pro vás seznam základních úkonů a pravidel, na které byste neměli zapomenout. Pokud odhalíte nějakou závadu, je samozřejmě důležité odstranit ji pokud možno okamžitě.

Teplovodní topný systém v našich dřevostavbách je vybaven oběhovým čerpadlem nastaveným na optimální podmínky provozu. Hned v úvodu považujeme za důležité zdůraznit, že byste neměli provádět žádné neodborné zásahy do jeho funkce. Základní seřízení výkonu otopných těles provede odborník z naší strany už při předání systému uživateli. Na základě poznatků získaných v průběhu topné sezóny pak můžeme provést ještě další regulaci systému. Stejně tak i kotle ústředního topení obsluhujte a udržujte zásadně podle návodu výrobce a pravidelně je nechávejte zkontrolovat odbornou firmou.

Pravidla údržby teplovodního topení

  • Před zahájením topné sezóny byste měli zkontrolovat těsnost celého systému, aby nedošlo k promáčení stavby.
  • Ujistěte se, že jsou viditelné části tepelné izolace neporušené a teplo neuniká z rozvodného potrubí.
  • Systém roztápějte pozvolna a průběžně kontrolujte, jestli voda bez problémů protéká všemi tělesy. Funkci otopných těles stačí zkontrolovat pohmatem. Pokud těleso nehřeje, je nutné ho odvzdušnit.
  • Když mrzne, ventily otopných těles nezavírejte, zejména jsou-li otevřená okna. Topná voda by v systému mohla zamrznout a poškodit ho.
  • Pokud z teplovodního systému z jakéhokoli důvodu vypustíte jeho vodní obsah, nenechávejte ho prázdný déle, než je nezbytně nutné. Vyhnete se tak riziku vnitřní koroze nebo povolení šroubových spojů a následné netěsnosti při zavodnění.
  • Při napouštění systému vždy odvzdušněte všechna otopná tělesa.
  • Při odvzdušňování neuvádějte do chodu vodní oběhové čerpadlo. Hladina vody totiž během odvzdušňování klesá, a proto je potom nutné systém znovu doplnit.
  • Tělesa ústředního topení nezakrývejte záclonami ani závěsy, snižuje se tím jejich výkon.

A ještě jedna dobrá rada na závěr: Nezapomínejte v zimním období temperovat všechny místnosti alespoň na teplotu 16 °C, a to i pokud jste na delší čas mimo dům. Dlouhodobě nižší teplota by mohla vést k nežádoucímu srážení vody a vzniku plísní. Požadovanou teplotu v místnostech nastavíte pomocí pokojové termostatické hlavice nebo termostatu.

Mohlo by vás také zajímat:

Jak udržovat vhodnou vlhkost v domě
Jak nejlépe větrat rodinný dům?
Zdroj tepla pro vaši dřevostavbu


Facebook.com Pinteres instagram
Upravit nastavení cookies