Podlahové vytápění – jaké a proč?

Podlahové topení dnes patří k běžným způsobům vytápění. „Podlahovku“ si můžete zvolit i do dřevostavby. My tento systém v kombinaci s tepelným čerpadlem standardně dodáváme do domů s podkrovím a mezonetů.  Postavili jsme jich už pěknou řádku, takže víme, jaká varianta je pro daný rodinný dům nejvhodnější. S radostí vám specifika podlahového topení vysvětlíme a poradíme s výběrem vhodného typu i krytiny.

Podlahové topení dnes patří k běžným způsobům vytápění. „Podlahovku“ si můžete zvolit i do dřevostavby. My tento systém v kombinaci s tepelným čerpadlem standardně dodáváme do domů s podkrovím a mezonetů.  Postavili jsme jich už pěknou řádku, takže víme, jaká varianta je pro daný rodinný dům nejvhodnější. S radostí vám specifika podlahového topení vysvětlíme a poradíme s výběrem vhodného typu i krytiny. 

Teplovodní, nebo elektrické podlahové topení?

Elektrické podlahové topení má několik variant – můžete zvolit topnou rohož, fólii nebo topný kabel. Vhodnost daného typu se posuzuje i podle účelu a tvaru místnosti.  Rohože a fólie se tak dobře nepřizpůsobí oblé vaně nebo atypickému tvaru chodby. V takových případech je vhodnější topný kabel, který dokáže rovnoměrně vykrýt celou plochu podlahy. Topné kabely používáme samoregulační, protože se nejvíc hodí do nízkoenergetických domů, kde umožňují nastavit nižší výkon. Obecně platí, že vytápění elektřinou je nákladnější, ale u nových domů s nízkými tepelnými ztrátami to tolik nepocítíte a naopak oceníte nižší pořizovací náklady.

Teplovodní podlahové topení nejradši napojujeme na tepelné čerpadlo – je to varianta s nejnižšími provozními náklady. Celý systém se dá napojit i na elektrokotel, kamna na dřevo či plynový kotel. Vždy záleží na konkrétní situaci. Hodí se do každé místnosti, ve které se chystáte trávit delší čas, protože se snadno přizpůsobí každému tvaru podobně jako kabel.

Oba typy topení se ovládají termostatem umístěným na stěně místnosti. Při správném nastavení termostatu není potřeba další servis ani údržba. Obzvlášť u elektrické fólie se teplota velmi účinně reguluje, protože není zalitá do betonu, ale leží přímo pod podlahovou krytinou.

Skladba podlahy

Na základovou desku domu položíme vrstvu hydroizolace a polystyrenu, aby se zbytečně neohřívala vrstva materiálu pod podlahovým topením. Další skladbu podlahy ovlivňuje to, jaký typ vytápění se rozhodnete použít. U teplovodního topení přijde na polystyren systémové řešení teplovodních trubek položených na folii. Elektrické topné kabely se přichytí k podkladu kovovými pásky. Nad teplovodní podlahové topení i topný kabel aplikujeme litý beton, který se postupně nahřeje a dům tak díky němu získá lepší akumulační schopnost. Cementové podlahy rychle vysychají, takže se může brzy pokračovat s dalšími pracemi na domě. Rohož nebo folie se položí podobně jako koberec přímo pod finální vrstvu podlah, a tedy bez zalévání betonem, takže jejich instalace je ze všech variant nejrychlejší.

Krytina vhodná na podlahové topení

V případě podlahového topení je vždy potřeba použít krytinu určenou pro pokládku na podlahové topení. V naší standardní dodávce používáme plovoucí laminátové podlahy, textilní podlahoviny nebo keramické dlažby určené pro podlahové vytápění. Každá krytina vede teplo jinak, ale není nutné za každou cenu sledovat pouze tento parametr. Chápeme, že je pro vás důležitá také estetika nebo i pouhý pocit při došlapu bosou nohou. 

Co se tepelné vodivosti týče, je nejvhodnější dlažba, případně vinyl. Skvěle funguje také laminátová podlaha. Dřevo už o něco více izoluje – je tedy lepší zvolit tenčí prkna. Na druhou stranu dřevo je příjemné na dotyk, i když se pod ním právě netopí, takže na boso se po něm rádi projdete i v chladných letních dnech. Největší tepelný odpor mají koberce, neměly by tedy být vyšší než jeden centimetr.

Mohlo by vás také zajímat:

Jak se správně starat o teplovodní topení?

Zdroj tepla pro vaši dřevostavbu

Jak udržovat vhodnou vlhkost v domě


Facebook.com Pinteres instagram
Upravit nastavení cookies