Údržba nátěrů dřevěných oken a vchodových dveří

Pokud jste se rozhodli pro okna či dveře ze dřeva, měli byste vědět, že vyžadují o něco víc péče než okna a dveře z plastu. Ale nebojte, není to nic složitého ani náročného. Pokud dodržíte následující doporučení a pokyny, budou váš rodinný dům zdobit dlouhá léta a nezklamou vás.

Dřevěný nátěr je potřeba pravidelně obnovovat. Jeho schopnost chránit dřevo totiž postupem času slábne, a to jednak v důsledku mechanického opotřebení, jednak kvůli povětrnostním vlivům. Okna nebo venkovní dveře tmavých barevných odstínů navíc dosahují vysokých povrchových teplot, proto může zejména u borovice dojít k výronu pryskyřice. Nejedná se o technický nedostatek, nicméně je dobré s tím počítat, když se připravujete dopřát dřevu nový nátěr.

Čištění dřevěných oken a dveří

Rámy oken a dveře je vhodné čistit alespoň jednou ročně. Vyvarujte se intenzivního tření nasucho a používejte pouze šetrné čisticí prostředky určené pro dřevo. Doporučujeme například ošetření sadou REMMERS Pflege-Set (čisticí přípravek + politura). Chystáte-li se na nový nátěr, musíte nejprve odstranit nečistoty, jako jsou prach, pyl či pavučiny, aby mohla barva perfektně přilnout k povrchu. Po provedení finální povrchové úpravy byste měli dřevo čistit nejdříve za 6–8 týdnů.

Kdy a čím dřevo natírat?

V závislosti na intenzitě zatížení doporučujeme jednou za 2 až 4 roky zhodnotit, zda už není na čase obnovit celý nátěr. U transparentních nátěrů vystavených extrémním povětrnostním podmínkám raději každý rok. Zaměřte se zejména na spodní příčné plochy a zkosení pro svod dešťové vody.

Případné závady co nejdříve ošetřete stejnou lazurou nebo krycím lakem, kterým jsou ošetřena okna. Nemusíte pokaždé natírat celé okno, někdy stačí přetřít jen poškozené místo.

Nepravidelná kresba a různé odstíny jsou u dřeva normální

U oken a dveří z lepeného jehličnatého dřeva jsou jednotlivé letokruhy na povrchu uspořádány v závislosti na řezu. Tato skutečnost nemá vliv na kvalitu výrobku. Naopak: lepené hranoly jsou stabilnější. Mohou se u nich objevit rozdíly v barevném odstínu, ale rozhodně nejde o jakostní vadu. I v případě krycí barvy RAL se v závislosti na druhu dřeva mohou objevit nepatrné rozdíly. Barevný tón ovlivňuje charakter dřeva. U tmavých barevných odstínů RAL zpočátku počítejte s tím, že dojde k drobnému oděru povrchu v důsledku vysoké pigmentace. Všechny tyto odlišnosti jsou charakteristickým znakem přírodních materiálů.

Mohlo by vás také zajímat:
Jak udržovat vhodnou vlhkost v domě
Jak nejlépe větrat rodinný dům?
Na co nezapomenout při údržbě střechy
Jak se starat o střešní okna, aby nám dělala jen radost?
Je možné měnit standardy sanity ?
Jak se správně starat o dřevěnou terasu? Záleží i na jejím umístění
Teplovodní topení
Vytápění


Facebook.com Pinteres instagram
Upravit nastavení cookies